Dom Pomocy Społecznej
dla osób przewlekle somatycznie chorych
31-450 Kraków , ul. Ułanów 25
I. Podstawy prawne funkcjonowania Domu Pomocy Społecznej
Podstawami prawnymi dla działalności Domu są :
- Ustawa z dnia 12 marca 2004 o pomocy społecznej ( Dz. U. 2009 Nr 175 , poz. 1362 z późn. zm. )
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2012 ( Dz. U. 2012 poz. 964) r. w sprawie domów pomocy społecznej ,
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 listopada 1995 w sprawie zasad organizowania i zakresu rehabilitacji leczniczej w domach pomocy społecznej ( Dz. U. Nr 123 /1995 poz. 653).
- Statut Fundacji
II. Uczestnicy, sposób ich rekrutacji , pobyt
Realizacja zadania publicznego obejmuje prowadzenie domu pomocy społecznej dla osób przewlekle somatycznie chorych zgodnie ze wszelkimi przepisami prawnymi w tym zakresie, w oparciu o wieloletnie, praktyczne doświadczenie merytoryczne Wnioskodawcy .
Fundacja posiada aktualną Decyzję Wojewody Małopolskiego Nr WP-III.9423.142012 wydaną dnia 12 czerwca 2013, zezwalającą na prowadzenie domu pomocy społecznej dla 20 osób przewlekle somatycznie chorych.
III. Założenia programowe
Nadrzędnym celem jest zapewnienie mieszkańcom całodobowej opieki oraz zaspokojenie ich niezbędnych potrzeb osobowych, bytowych, zdrowotnych, opiekuńczych , kulturalnych ,emocjonalnych , społecznych i religijnych, na poziomie obowiązujących standardów.
Cele te są realizowane poprzez przez zapewnienie mieszkańcom :
- odpowiedniej przestrzeni socjalno-bytowej z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, gwarantujące poczucie bezpieczeństwa, zachowanie intymności oraz wzmacnianie możliwości samodzielnego funkcjonowania.
- miejsca zamieszkania wyposażonego w niezbędne meble, pościel i bieliznę pościelową oraz środki utrzymania higieny osobistej, odzieży i bielizny osobistej, obuwia oraz przedmiotów wyposażenia osobistego,
- wyżywienia, w tym dietetycznego zgodnie ze wskazaniami lekarza ( Dom zapewnia mieszkańcom 4 posiłki dziennie oraz dodatkowo: sezonowe warzywa, owoce, jogurty, soki, napoje , słodycze, ciasta)
- opieki pielęgnacyjnej, włącznie z karmieniem, ubraniem, myciem i kąpielą osób, które same nie mogą wykonać tych czynności,
- usprawnienia leczniczego ( rehabilitacja medyczna )
- umożliwienia udziału w terapii zajęciowej,
- godnego traktowania i korzystania z posług religijnych
- spokoju i bezpieczeństwa na terenie Domu oraz w czasie zorganizowanych zajęć poza Domem.
Dom pomocy społecznej zapewnia miejsca stacjonarnego pobytu osobom przewlekle somatycznie chorym , w nowoczesnej placówce, która dysponuje nowoczesnym sprzętem oraz wykształconą i doświadczoną kadrą do świadczenia usług opiekuńczo-rehabilitacyjnych, a także podejmuje liczne działania na rzecz aktywizacji i integracji społecznej swoich podopiecznych.
Do dyspozycji mieszkańców są pomieszczenia na parterze i I piętrze budynku. Łączna powierzchnia użytkowana przez DPS to 629,40 m2. , w tym : 10 pokoi dwuosobowych, 1 pokój gościnny ( dający możliwość nieodpłatnego noclegu dla osób przyjezdnych odwiedzających mieszkańców ) , 7 łazienek z prysznicem ( w pełni oprzyrządowanych dla osób niepełnosprawnych ) , 7 oddzielnych pomieszczeń WC, 2 kuchenki pomocnicze ( wyposażone w lodówki, kuchenki mikrofalowe, zmywarkę z funkcją wyparzania, czajniki elektryczne , zastawę i bieliznę stołową , sztućce i naczynia kuchenne , sprzęt AGD ). Do dyspozycji mieszkańców są 2 sale dziennego pobytu ( ze sprzętem RTV), sala do zajęć terapeutycznych i sala odwiedzin . Jest wydzielone pomieszczenie mogące służyć za palarnię , wspólna jadalnia
(Fundacja posiada również decyzje Sanepid-u dot. możliwości spożywania posiłków w łóżkach lub w pokojach mieszkalnych przez mieszkańców tego wymagających lub pragnących). Rehabilitacja odbywa się będzie w położonej na parterze , w pełni wyposażonej Sali rehabilitacyjnej oraz gabinecie fizjoterapii. Wspólne spotkania integracyjne typu : uroczysta Wigilia, Śniadanie Wielkanocne , Bal Karnawałowy itp. są organizowane w Sali rekreacyjnej o powierzchni 216, 90 m2 , położonej na parterze budynku. Bezpieczne poruszanie się między kondygnacjami zapewnia nowoczesna winda ( przystosowane dla potrzeb niepełnosprawnych ) , z nowoczesnym ,zapewniającym w pełni bezpieczeństwo , systemem alarmowo-przyzywowym. Mieszkańcy DPS korzystają z w pełni zagospodarowanego ogrodu Fundacji ( bezpośrednio przylegającego do budynku ) o pow. 1, 3 ha,
Dom posiada również dyżurkę pielęgniarską oraz gabinet zabiegowy.
W celu zapewnienia jak najlepszych warunków higienicznych – placówka jest wyposażona w profesjonalną wannę do kąpieli przyłożkowej .
Budynek i jego otoczenie są całkowicie pozbawione barier architektonicznych, zarówno korytarze jak i teren zewnętrzny umożliwiają swobodne poruszanie się także na wózkach.
Cały obiekt jest monitorowany całodobowo przez system kamer , w porze nocnej – jest zabezpieczony dodatkowym systemem alarmowym , podłączonym do systemu szybkiego reagowania. Obiekt jest w całości ogrodzony, dla osób odwiedzających mieszkańców zapewnione są także miejsca parkingowe na terenie obiektu.
Mieszkańcami domu pomocy społecznej jest 20 osób niepełnosprawnych , przewlekle somatycznie chorych . Wszyscy posiadają aktualną decyzję kierującą wydaną przez właściwy organ tj. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. Dom ma charakter koedukacyjny .
Celem Domu jest zaspokajanie potrzeb bytowych, społecznych, zdrowotnych, religijnych, edukacyjnych, kulturalnych, rehabilitacyjnych.
Poza zapewnieniem mieszkańcom, na profesjonalnym poziomie, warunków socjalno-bytowych i opiekuńczych najważniejszym zadaniem jest także stworzenie w placówce atmosfery domu rodzinnego, miłości, dobroci oraz wzajemnego szacunku , która ma przywrócić mieszkańcom radość życia, wydobyć ukryte w nich możliwości rozwoju a w przypadku podeszłego wieku – stworzyć warunki do godnego przeżywania starości.
W Domu prowadzona jest terapia zajęciowa, muzykoterapia, rehabilitacja medyczna , społeczna, psychoterapia, spotkania integracyjne i rekreacyjne, wspólne zabawy, świętowanie.
Mieszkańcy aktywnie uczestniczą w tych zajęciach. Zajęcia dnia codziennego są tak zaplanowane, że nikt nie pozostaje bierny i osamotniony.
IV. Organizacja zajęć
Dla prawidłowej realizacji założeń programowych placówki zasadniczym zadaniem Domu jest również przestrzeganie programu pracy z mieszkańcami i regulaminu Domu.
Program pracy obejmuje całokształt obowiązków Domu wobec jego mieszkańców. Ważnym zadaniem personelu jest utrzymywanie ciepłych, otwartych relacji z mieszkańcami, rozumienie ich potrzeb oraz odpowiednie planowanie pracy z uwzględnieniem potrzeb, możliwości i indywidualnych preferencji mieszkańców. Dbałość o to aby mieszkańcy spędzali czas w sposób zorganizowany jest zatem bardzo istotnym elementem pracy. Rozkład zajęć jest tak zaplanowany i posiada określone cele wychowawcze i pedagogiczne, aby mieszkańcy mogli rozwijać swoją samodzielność, zdolności indywidualne i własną inicjatywę.
Mieszkańcy objęci są indywidualnym planem wspierania, który pomaga poznać możliwości i uczy żyć z własnymi ograniczeniami. Sukcesem planu wspierania jest radość mieszkańca , zadowolenie, świadomość obdarzenia go zaufaniem i włączenie w tworzenie atmosfery domu.
1. Praca opiekuńcza obejmuje:
- przestrzeganie porządku dnia, planu i regulaminu
- zapewnienie mieszkańcom pełnej opieki i bezpieczeństwa przez całą dobę
- zaspokajanie wszelkich potrzeb bytowych i psychicznych
- wdrażanie do samoobsługi i pomocy słabszym
- dbanie o czystość i higienę osobistą
- wyrabianie zamiłowania do porządku w najbliższym otoczeniu
2. Usługi wspomagające to :
- realizacja zajęć praktyczno – technicznych przysposabiających do samoobsługi i pełnienia codziennych zadań - udział terapii zajęciowej
- prowadzenie korespondencji z rodzinami mieszkańców i ich znajomymi
- spotkania z rodzinami
- rozwijanie umiejętności manualnych
- wdrażanie do prac użytecznych dla Domu.
3. Program pracy DPS przewiduje także realizację zajęć z zakresu kultury życia codziennego. Są to działania w zakresie :
- troski o kulturalne zachowanie się, na spacerze, wycieczce, w parku, sklepie, na ulicy
- wdrażanie do poszanowania mienia domu, mienia społecznego, prywatnego
- wzbudzanie u mieszkańców szacunku dla innych mieszkańców i personelu
- dbanie o kulturę osobistą,
4. W programie pracy ważne jest poszanowanie humanistycznych wartości w tym zapewnienie zaspokojenia potrzeb religijnych i etyczne zgodnie z wyznaniem.
Zapewniona jest opieka duszpasterska.
Zwraca się uwagę na zrozumienie innych, wzajemną życzliwość, miłość, gotowość do pomocy.
5 . W ramach zapewnienia rehabilitacji medycznej :
- przeprowadzane są konsultacje medyczne w celu kwalifikacji i zalecenia rehabilitacji.
- gimnastyka lecznicza wg wskazań lekarzy
- rehabilitacja ruchowa
- rehabilitacja przyłóżkowa
- masaż i inne zabiegi rehabilitacyjne wg wskazań lekarza
W Domu Pomocy Społecznej pracuje personel rehabilitacyjny. Maksymalne usprawnianie ruchowe mieszkańców jest prowadzone w oparciu o indywidualny plan zajęć uwzględniający rodzaj i stopień deficytów motorycznych. W ramach rehabilitacji mieszkańcy mogą korzystać z: elektroterapii, kinezyterapii, fizykoterapii, zajęć relaksacyjnych i wspomagających.
6. Rehabilitacja społeczna to :
- kontakt z miejscowym środowiskiem
- zacieśnianie więzi z domem rodzinnym
- udział w imprezach, festiwalach, uroczystościach, wycieczkach
7. Muzykoterapia obejmuje:
- rozwój zdolności wokalnych mieszkańców
- aktywizowanie muzyką i śpiewem
- pomoc w integracji ze środowiskiem
- nauka rytmu, piosenek i inscenizacji.
Stosowana w szerokim zakresie muzykoterapia spełnia funkcję uzupełniającą i wspierającą w kompleksowym usprawnianiu mieszkańców.
8. W DPS jest realizowany program terapii zajęciowej.
Mieszkańcy bardzo aktywnie uczą się nowych rzeczy, a przede wszystkim technik pracy z wykorzystaniem różnych pomocnych materiałów. W terapii zajęciowej plan zajęć jest indywidualnie opracowywany dla każdego mieszkańca. Celem terapii zajęciowej jest wykorzystanie posiadanych umiejętności ruchowych w doskonaleniu sprawności manualnej oraz ważnych życiowo funkcji. Bardzo często mieszkańcy nie zdają sobie sprawy z tego, co potrafią wykonać, do jakich czynności i zajęć w grupie mogą się włączyć. Trzeba ich pozytywnie mobilizować i zachęcać. Konieczne jest systematyczne wspieranie między innymi poprzez pochwały, nagrody, itp. Istotne jest także indywidualne podejście, gdyż ono wpływa na poczucie swojej wartości.
Udział w zajęciach terapii, zajęciach rekreacyjnych na świeżym powietrzu, w terapii rozrywką: nauce tańca, zabawach tanecznych okolicznościowych, spotkania solenizantów imieninowych, terapii pracą: manualne zajęcia wykonywane indywidualnie przez mieszkańców, dbanie o czystość i porządek wewnątrz i wokół domu, przydzielanie zadań i obowiązków - wyzwala inicjatywę, uczy samodzielności i pewnej niezależności. Dopomaga również tworzeniu własnej obrzędowości i symboliki grupy , aktywizuje kontakty interpersonalne między mieszkańcami, wyzwala współdziałania i pomoc koleżeńską .
W ramach terapii zajęciowej mieszkańcy zajmują się malowaniem, rysowaniem, wykonywaniem prac techniką decupage i scrapboocking oraz wyrobów z różnych mas plastycznych (masa solna, gips szpachlowy, masa papierowa, modelina). Odbywa się tutaj również malowanie witraży farbami żelowymi, wykonywanie kwiatów trójwymiarowych i malowanie na drewnie a także wykonywanie i ozdób świątecznych .Stała ekspozycja prac wykonanych podczas terapii zajęciowej znajduje się w hallu głównym budynku oraz na korytarzach DPS i w świetlicy . Stanowią również samodzielnie wykonane upominki dla Rodzin i znajomych mieszkańców.
Terapia zajęciowa należy do podstawowych środków w leczeniu schorzeń w tym także – przewlekłych. Odpowiednio dobrana praca może wpływać uspokajająco, mobilizująco i usprawniająco , w sensie przywrócenia zdolności nawiązywania kontaktu, współżycia z innymi i dostosowania się do środowiska, w którym żyje. Dlatego zajęcia terapeutyczne są tak organizowane, aby wykonywana praca miała cel i praktyczne znaczenie w życiu, dawała każdemu mieszkańcowi szansę wyrażenia siebie i swoich umiejętności w dostępnej formie.
9.Mieszkańcy DPS , zgodnie uregulowaniami ustawowymi , mają zapewnioną ochronę depozytów (tak rzeczowych jak i finansowych )oraz zagwarantowane
(poprzez zapisy w Regulaminie Pracy, Regulaminie Domu oraz w indywidualnych zakresach czynności na wszystkich bez wyjątku stanowiskach pracy ) poszanowanie swoich praw i zapewnienie ich przestrzegania.
10. Mieszkańcy mają zapewnioną opiekę lekarsko- pielęgniarską , która obejmuje:
- stałe monitorowanie stanu zdrowia i kondycji psychicznej przez lekarza pierwszego kontaktu ( wizyty lekarskie i dyżury 2 x w tygodniu)
- zapewnienie konsultacji lekarzy specjalistów
- możliwość wezwania lekarzy specjalistów w nagłych przypadkach
- badania i spotkania indywidualne
- stawianie diagnoz, wypisywanie leków specjalistycznych
- badania na podstawie zgłoszenia pielęgniarki lub opiekunki w przypadku nagłej zmiany stanu zdrowia.
11. W ramach zabiegów higieniczno – sanitarnych wdraża się mieszkańców do samodzielnego ( w miarę możliwości ) utrzymania czystości, zapewnia się pomoc w utrzymaniu higieny a w przypadku mieszkańców niesamodzielnych – całkowitą opiekę i obsługę higieniczną wraz zapewnieniem środków czystości i podstawowych kosmetyków.
Obowiązkowa jest zmiana bielizny pościelowej ( w razie każdej potrzeby, nie mniej niż 1 x tygodniu ) i osobistej ( codzienna ) oraz wietrzenie pomieszczeń.
12. Placówka zapewnia również kontakty ze środowiskiem:
- wyjazdy ( np. z przygotowanym programem artystycznym) do innych tego typu placówek i z różnej okazji
- organizacja spotkań z zaprzyjaźnionymi placówkami , które odwiedzają DPS z programami rekreacyjnymi i edukacyjnymi
- organizacja imprez integracyjnych o charakterze plenerowym w ogrodach Fundacji ( pikniki )
- uczestnictwo mieszkańców Domu w innych imprezach , organizowanych przez instytucje zewnętrzne ( np. Dni Krakowa, Tydzień Osób Niepełnosprawnych )
- systematyczny udział mieszkańców w imprezach kulturalnych ( kino, teatr, koncerty)
Dom jest otwarty na odwiedziny i wspólne spotkania. Przybywają tu osoby pragnące ofiarować mieszkańcom swój czas i pomoc. Najczęściej w okresie św. Mikołaja, Świąt czy karnawału przychodzą uczniowie różnych szkół z nauczycielami czy indywidualne osoby. Grupy przybywające z odwiedzinami prezentują różne przedstawienia.
Wszystkie działania personelu zmierzają do zapewnienia mieszkańcom jak najlepszej opieki oraz pomocy w integracji ze społecznością lokalną: Dom oferuje mieszkańcom różne formy zajęciowe i terapię dostosowane do ich zainteresowań i potrzeb. Zarówno wystrój Domu, jak i przyjaźnie nastawiony personel sprawiają, że panuje tutaj domowa atmosfera.
Najważniejsze bowiem dla każdego człowieka jest poczucie bezpieczeństwa, miłości, przynależności, życzliwości i tolerancji - na takim gruncie budujemy codzienne życie mieszkańców DPS.
V. Personel
Prawidłową i zgodną z obowiązującymi przepisami realizację zadania zapewnia personel merytoryczny w ilości etatów odpowiadającej obowiązującym w tym zakresie przepisom ( tj. nie mniej niż 0,6 et. na jednego mieszkańca).
Personel, tworzący Zespół terapeutyczno – opiekuńczy to:
opiekun / asystent osób niepełnosprawnych - 7 et.
pielęgniarki - 3 et.
rehabilitant – 1 et.
terapeuta zajęciowy -1/2 et.
pracownik socjalny -1/2 et.
psycholog -1/4 et.
Domem kieruje będzie Dyrektor posiadający kwalifikacje zgodne z art.122 ustawy o pomocy społecznej a bezpośrednie zarządzanie personelem oraz prawidłową realizacje usług zapewnia Kierownik Zespołu Terapeutyczno-Opiekuńczego .
Personel merytoryczny posiada wszystkie wymagane kwalifikacje zawodowe , doświadczenie w pracy oraz został zweryfikowany pod względem predyspozycji osobowościowych do pracy z osobami przewlekle somatycznie chorymi.